صفحه اصلی  |  راهنمای سایت  |  جستجو  |  پرسش و پاسخ  |  پست الکترونیک  |  ارتباط با ما
دوشنبه 25 تير 1403  
Monday, 15 July, 2024  
    

  معرفی
  کتاب ها
  مقـالات
  قوانین و مقررات
  پرسش و پاسـخ
  سایتـهای مفید
  نظـرات و پیشنهـادات
  پاورپوینت های آموزشی

معرفي مدلي برای کاهش استراتژیک هزینه ها

معرفي مدلي برای کاهش استراتژیک هزینه ها

                                                علاءالدين رفيع زاده

 

هزینه­ های (جاری) بالای نظام اداری در وضعیت کنونی از یک طرف و افزايش نيازها و انتظارات مردم و شهروندان از مسئولين و مديران از طرف ديگرلزوم توجه به استفاده مناسب از آنها و همچنين كاهش هزينه هاي مربوط و استفاده بهينه از منابع در اختيار را ضروري مي نمايد. در سازمانها بويژه سازمان هاي دولتي و خدماتي عدم استفاده كارا از منابع و امكانات در اختيارت در اختيار، از يك طرف منجر به اتلاف منابع و امكانات و بروز هزينه هاي اضافي و در نهايت افزايش قيمت تمام شده خدمات شده و از سوي ديگر موجب نارضايتي گيرندگان خدمات مي گردد.

در اين ارتباط دو رويكرد مي توان متصور شد اول رويكردي كه نگاهي گذرا به موضوع كاهش هزينه ها و تغيير الگوي مصرف دارد و رويكرد دوم نگاهي نظام مند و سازمان يافته كه پايداري و ماندگاري لازم را نيز داشته باشد، دارد. بديهي است با توجه به ماهيت موضوع و اقتضائات جوامع رويكرد دوم تضمين كننده اصلاح الگوي مصرف پايدار است. به عبارت ديگراصلاح الگوي مصرف علاوه بر اين كه در كليه امور، بخش ها، سطوح و فعاليت ها بايد صورت پذيرد بلكه تداوم و استمرار آن نيز اهميتي  به اندازه ابعاد و زواياي آن دارد، بنابراين استفاده از مدل مناسب مقدمه اي است براي اصلاح الگوي مصرف پايدار و مدیریت صحیح هزینه های جاری.

 مباني علمي و چارچوب هاي مختلفي با رويكردهاي متفاوت از طرف صاحب نظران ارائه شده است. مدل كاهش استراتژيك هزينه ها و بهبود عملكرد([1]SCR&PI) يكي از مدلهايي است كه در اين زمينه مطرح شده است. تجربه حقیر در ارتباط با مطالعه مدل های تعالی و بهبود عملکرد و شرایط موجود در نظام اداری و مدیریت در کنار مسائل اقتصاد ما را بر آن داشت تا این مدل را برای علاقه مندان معرفی نماییم.

 

                                          براي مطالعه مقاله اينجا كليك نماييد[1]-  Strategic Cost Reduction & Performance Improvement (SCR&PI)تاریخ درج مطلب :  27/04/97  


کلیه حقوق این سایت متعلق به www.rafiezadeh.ir می باشد. 1398-1392©